HABERLER

BASIN ODASI

İstanbul Teknokent ve Al Farabi Kazakistan Devlet Üniversitesi Arasında Eğitim ve Teknoloji Alanında İş Birliği Sağlandı.

26 Şubat-1 Mart 2017 tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı şehrinde İstanbul Üniversitesi ve Al Farabi Kazakistan Devlet Üniversitesi arasında eğitim alanında işbirliği yapmak amacıyla bir çalıştay programı düzenlendi.

Toplantıya, İÜ İstanbul Teknokent ENTERTECH adına Genel Müdür Yasin Erol katıldı. Toplantıda Al Farabi Kazakistan Devlet Üniversitesi'nin girişimcilerinin İÜ İstanbul Teknokent kapsamında gerçekleştirilen girişimci-mentör, girişimci-yatırımcı buluşmalarında eşit şartlarda imkânlardan faydalandırılabileceği, Al Farabi Kazakistan Devlet Üniversitesi'nde de Teknoloji Transfer Ofisi'nin kurulmasına yardımcı olunabileceği konuları hakkında görüşüldü. Ayrıca her iki üniversite bünyesindeki girişimciler arasında değişim programları uygulanarak, her iki taraf girişimcilerinin diğer pazarı öğrenebilmelerinin yolunun açılabileceği üzerinde duruldu.

Bununla beraber her iki üniversitenin imkânları ile yenilenebilir enerji, bilişim, sağlık, ilaç alanları gibi yeni nesil teknoloji alanlarında birlikte çalışmalar yürütülebileceği ve Amerika Birleşik Devletlerinden sonra  faaliyete geçirilmesi planlanan Avrupa ve Afrika'da girişimcilik merkezlerimizin yanı sıra Farabi Üniversitesi bünyesinde de bir inkübasyon merkezi oluşturabileceği görüşüldü.